Şakak Germe

ŞAKAK GERME

Şakak germe ameliyatı tıp literatüründe “temporal lift” olarak adlandırılan bir ameliyattır. şakak bölgesinden yapılan kesi ya da kesiler ile kaş ve kaş yan kısmındaki gerginliğin sağlanması için yapılır.

ŞAKAK GERME NASIL YAPILIR?

Genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilen şakak germe ameliyatı alın germe ile veya bölgeyi ilgilendiren diğer estetik ameliyatlarla kombine edilebilir. Çoğunlukla saçlı deri içinden girilerek bölgedeki derin faysa üzerinden bir plan ile kaş dış ucu bölgesine ulaşılır. Bu bölge kritik damar ve sinir yapılar korunarak serbestlenir. Kaşın üst kısmında kemik zarı altı yan kısmında faysa üzeri bir planda hareket edilir. Genellikle amaç kaşın daha yukarı taşınması ve göz köşesindeki cilt sarkıklığını da bir miktar gerginleştirmektir.

ŞAKAK GERME KALICI MIDIR?

Şakak germe ameliyatı kalıcıdır ancak yaşa bağlı yerçekimi ile oluşan hareket 5 yıl içerisinde yavaş yavaş aşağı kaymaya neden olabilir. Hastanın yüz cilt ciltaltı dokularının kalınlığı, mimik kaslarının çok güçlü olması, cildin elastikiyeti gibi nedenlerle bu süre çok kısalabilir veya daha uzun olabilir. Eğer şakak bölgesi cilt çok fazla ise saçlı deri cilt bileşkesinden girilerek aşırı cilt aynı seansta çıkarılabilir.

ŞAKAK GERME AMELİYATINDAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

10 gün civarında bölgede şişlik veya morarma olabilir. Hastanın 1- 2 hafta sonrasında ameliyat olduğu belli olmaz. Genellikle iz saçlı deri içinde olduğu için fark edilmez. Dikişler eriyen değil ise 10 gün sonra alınır.

ŞAKAK GERME NEDEN YAPILIR?

Şakak germe kaş ucu düşüklüğü, yorgun görünüm gibi problemleri gidermek, canlı ve yaşına uygun genç görünüme kavuşmak için yapılır.

ŞAKAK GERME AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Yaklaşık bir saat süren bir operasyon olup hasta aynı gün ya da ertesi gün evine gönderilebilir.

ŞAKAK GERME AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

İlk 3 gün buz uygulama ve başın yukarda tutulması gerekir. 48 saat sonra baş yıkanır ancak dikiş bölgeleri üzerinden sadece su aksa yeterlidir. Kaşıma vs yapılmamalıdır.

Göz kapaklarında şişlik olabilir. Bir iki hafta içinde gerileyecektir. Bu süre içinde ağır egzersizden kaçınılması önerilir.

Related posts

Give a comment

TurkishArabicEnglishFrenchRussian
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?