WhatsApp
Bizi Arayın
Şakak Germe
Şakak Germe

Şakak Germe Nedir?

Şakak germe ameliyatı tıp literatüründe “temporal lift” olarak adlandırılan bir ameliyattır. şakak bölgesinden yapılan kesi ya da kesiler ile kaş ve kaş yan kısmındaki gerginliğin sağlanması için yapılır.

Şakak Germe Nasıl Yapılır?

Genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilen şakak germe ameliyatı alın germe ile veya bölgeyi ilgilendiren diğer estetik ameliyatlarla kombine edilebilir. Çoğunlukla saçlı deri içinden girilerek bölgedeki derin faysa üzerinden bir plan ile kaş dış ucu bölgesine ulaşılır. Bu bölge kritik damar ve sinir yapılar korunarak serbestlenir. Kaşın üst kısmında kemik zarı altı yan kısmında faysa üzeri bir planda hareket edilir. Genellikle amaç kaşın daha yukarı taşınması ve göz köşesindeki cilt sarkıklığını da bir miktar gerginleştirmektir.

Şakak Germe Kalıcı Mıdır?

Şakak germe ameliyatı kalıcıdır ancak yaşa bağlı yerçekimi ile oluşan hareket 5 yıl içerisinde yavaş yavaş aşağı kaymaya neden olabilir. Hastanın yüz cilt, cilt altı dokularının kalınlığı, mimik kaslarının çok güçlü olması, cildin elastikiyeti gibi nedenlerle bu süre çok kısalabilir veya daha uzun olabilir. Eğer şakak bölgesi cilt çok fazla ise saçlı deri cilt bileşkesinden girilerek aşırı cilt aynı seansta çıkarılabilir.

Şakak Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

10 gün civarında bölgede şişlik veya morarma olabilir. Hastanın 1- 2 hafta sonrasında ameliyat olduğu belli olmaz. Genellikle iz saçlı deri içinde olduğu için fark edilmez. Dikişler eriyen değil ise 10 gün sonra alınır.

Şakak Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Şakak germe kaş ucu düşüklüğü, yorgun görünüm gibi problemleri gidermek, canlı ve yaşına uygun genç görünüme kavuşmak için yapılır.

Şakak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık bir saat süren bir operasyon olup hasta aynı gün ya da ertesi gün evine gönderilebilir.

Şakak Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk 3 gün buz uygulama ve başın yukarda tutulması gerekir. 48 saat sonra baş yıkanır ancak dikiş bölgeleri üzerinden sadece su aksa yeterlidir. Kaşıma vs yapılmamalıdır.

Göz kapaklarında şişlik olabilir. Bir iki hafta içinde gerileyecektir. Bu süre içinde ağır egzersizden kaçınılması önerilir.