WhatsApp
Bizi Arayın
Gamze Estetiği
Gamze Estetiği

Gamze Estetiği Nedir?

Vücudun değişik yerlerinde, sıklıkla yanakta bulunan, doğal ve şık olarak algılanan, bazı insanlarda sadece gülümserken ortaya çıkan derideki çekinti ya da çöküklük gamze olarak adlandırılır. Ancak bazı insanlarda bulunmaz. Sonradan küçük bir cerrahi müdahale yapılarak gamze oluşturma işlemine gamze estetiği denir.

Gamze Estetiği Ne Kadar Kalıcıdır?

Genel olarak kalıcı olarak kabul edilen gamze estetiği prosedürü, cilt altı dokusunun kalın olması, bölge cildinin gergin olması ve benzeri bazı sebeplerden dolayı tekrar açılabilir. Bazen de istirahatte görülmeyen sadece gülümseme ile görünen bir gamzeye dönüşebilir.

Gamze Estetiğinin Geri Dönüşü Var Mıdır?

Gamze estetiği sonrası tekrar eski haline dönüştürmek mümkündür. Ancak müdahale edilen dokuların gevşemesi ve yeni işlemin daha etkili olabilmesi için en az bir yıl beklemek gerekir.

Gamze Estetiği Riskli Midir?

Tüm cerrahi işlemler gibi gamze estetiğinin de hematom (işlem bölgesinde cilt altında kan birikmesi), enfeksiyon gibi riskleri vardır. İşlem sonrası buz uygulaması ile hematom oluşmasının, ağız içi hijyenine dikkat ederek de enfeksiyon riski elimine edilebilir. Nadir de olsa bu problemler gelişirse kolaylıkla tedavi edilir. Hatta minimal bir enfeksiyon veya enflamasyon olması durumunda gamze estetiğinin kalıcılığı daha fazla olabilir.

Gamze Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gamze estetiği lokal anestezi şartlarında yapılır. Hastanın yanak bölgesi cilt altı kalınlığına bağlı olarak 30-45 dakika süren bir küçük cerrahi işlemdir. Hasta işlem sonrası rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.

Gamze Estetiği Ameliyat Süreci Nasıldır?

Yanak bölgesi için gamze estetiği prosedüründe ağız içinden yapılan minik bir kesiden girilerek cilt ile ağız içi mukozası arasında yapışıklık oluşması için diseksiyonla bir boşluk oluturulur. İyileşirken mukoza cilt arası oluşan fibrozis sebebi ile gülümseme sırasında kasılan kaslar ile hareket edebilen bir çukurluk oluşur.

Gamze Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gamze estetiği sonrası işlem yapılan yere çok fazla kan birikmesi ve şişlik olmasını önlemek için bölgeye soğuk uygulaması yapılması önerilir. Böylelikle dikişler üzerine binen yük de az olacak, gevşeme ihtimali azalacaktır. İlk 5 saat ağız içi uyuşuk olduğundan yanlışlıkla yanağı ısırmamak için bir şey yememek gereklidir. Sıcak içecek zarar verebilir. İlk iki gün berrak gıdalar tüketilirse yara içine gıda parçası kaçmamış olur. Sonrasında normal diyete geçilir ancak her yemekten sonra mutlaka antiseptikli gargara ile ağız içi temizliği yapılır. Yapılan tekniğe göre kalıcı ya da eriyen dikiş kullanılabilir. Gerçek sonucun gözlenmesi için en azından ilk iki hafta beklenmelidir.