WhatsApp
Bizi Arayın
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun şeklinde doğuştan var olan ya da sonradan çeşitli sebeplerle meydana gelen bozuklukların, nefes alma sorunu ile birlikte ya da tek başına cerrahi işlemle düzeltilmesi işlemine rinoplasti ya da burun estetiği ameliyatı denir.

 

Burun Estetiği Herkese Uygulanabilir Mi?

Mevcut problem kişiyi rahatsız ediyor ise, objektif bir şekilde tarif edilebiliyor ise, müphem olmayan bir deformite ya da normalden sapma var ise, hastanın yaşı 18 ve üzerinde ise ameliyata engel sağlık sorunu olmayan herkese yapılabillir.

Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Açık rinoplasti iki burun deliği arasındaki deride kesi ile yapılan burun ameliyatıdır.

Kapalı rinoplasti tekniğinde ise iki burun deliği arasındaki ciltte kesi oluşturulmaz.

Burun ucu estetiği ya da tip rinoplasti ameliyatı kemik yapıda kırma yapılmayan sadece burun ucu düzeltmesi yapılan cerrahi işlemdir. Burunda yapılacak işlemlere göre teknik tercihi yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Burun ameliyatı genel anestezi ile yapılır. 6 saat açlık sonrası yapılacak işlemlere göre iki üç saat civarı süren ameliyat sonrası aynı gün ya da ertesi sabah hastalar taburcu edilir. Kemik kırma işlemi oldu ise göz altlarında morluk oluşabilir. Hastalara ilk 2-3 gün buz uygulaması ve baş yüksekte yatma önerilir. Morluklar 7-10 gün civarında geçer. Alçı atel varsa 1 hafta sonra alınır.

Burun Eğriliği, Septum Deviasyonu Nedir?

Septum deviasyonu iki burun deliği arasındaki septum adı verilen kıkırdak yapıdaki doğumsal ya da geçirilmiş bir travmaya bağlı oluşan eğriliklerdir. Bu eğrilik sadece burun içinde olup nefes alma, sık sinüzit geçirme gibi sorunlar oluşturabileceği gibi burun dışında da eğrilik oluşturabilir.

Burun Eğriliği, Septum Deviasyonu Neden Tedavi Edilmelidir?

Burun nefes almamıza, içeri giren havanın uygun bir şekilde nemlendirmeye, soğuk havayı ugyun ısıya yükseltmeye, tozları tutmaya, koku almaya, konuşma sırasında sese rezonans vermeye, sinüslerin drenajını sağlamaya yarar. Septum deviasyonunda bu fonksiyonlardan bir kısmı etkilendiğinden tedavi edilmesi önerilir. Standart olarak rinoplasti ameliyatllarının çoğunda varsa septum deviasyonu da tedavi edilir.

Rinoplasti ve septum deviasyonu ameliyatının birlikte yapılmasına septorinoplasti adı verilir.

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Burun revizyon ameliyatı daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş kişilerin burnunda tamamen düzelmemiş bir sorununun olması, tekrar bozulma olması veya bir travma sonrası tekrar ihtiyaç duyulması gibi durumlardan dolayı tekrar ameliyat edilmesidir. Böyle durumlarda ilk ameliyattan en az 1 yıl geçmesi önerilir.

Burun Estetiği Sonuçlarımız