WhatsApp
Bizi Arayın
Gıdı Liposuction

Gıdı Liposuction

Gıdı Liposuction Ameliyatı Nedir?

Çene altı bölgesinde yer alan, kilo vermeye rağmen ortadan kaybolmayan, dirençli, cilt altı tabakasında yer alan yağ dokuları kişiyi olduğundan daha kilolu gösterir. Bu yağ dokularının kanül adı verilen ince borular ile görünmeyen alanlardan açılan küçük delikler kullanılarak negatif basınç ile alınması işlemine gıdı liposuction ameliyatı denir. Hastanın lokal anestezi dediğimiz uyuşturma işlemine karşı toleransı varsa bu prosedür lokal anestezi ile yapılır. Gıdı liposuction işlemi zayıflama ameliyatı değildir. Çene altından cilt altına platisma dediğimiz kasın üzerinde yer alan, çoğu zaman küçük bir miktarda olan yağın çıkarılması ile çene konturlarının daha belirgin hale gelmesi için yapılır. Plastisma altındaki tükürük bezleri veya başka dokulardan oluşan sarkmayı, platisma kasında oluşan sarkmaları gıdı liposuction işlemi gidermez. Bunlar için genel anestezi altında boyun germe benzeri işlemler yapılmalıdır. 

Gıdı Liposuction veya Gıdıdan Yağ Aldırma Kimlere Uygulanabilir? 

Gıdı bölgesinde cilt altında aşırı yağ dokusu bulunan ancak daha derin bölgelerdeki kas veya küçük bezlerinde sarkma olmayan hastalar gıdı liposuction işlemi için uygun kişilerdir.  Bu işlemi yaptıracak kişinin herhangi bir kanama bozukluğuna sahip olmaması gerekiyor. Ayrıca kontrolsüz hipertansiyon ve bazı kronik hastalıklar bu işlem için kontrendikasyon oluşturabilir. Bu nedenle kronik hastalığınız varsa gıdı liposuction işlemi için uygun olup olmadığınızı doktorunuza danışmalısınız.  Ayrıca çene altında yağ fazlalığına eşlik eden aşırı cilt sarkması mevcut ise gıdı liposuction işlemi sonrası sarkma artabileceğinden bu kişiler işlem için uygun olmayabilirler.

Gıdı Liposuction Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gıdı Liposuction İşleminden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Gıdı liposuction işlemi sonrasında 1 hafta kadar çene altına baskı yapan korse kullanılması gereklidir.  İş vs. nedeniyle daha erken korse kullanımını bırakmak isteyen hastalara minimum 3-4 gün korse kullanımını öneriyoruz. Bu dönemde günlük aktiviteler yapılır ancak ağır spor önerilmez. Bunun dışında gıdı liposuction işlemi öncesinde ve sonrasında 2 hafta sigara kullanımı olmazsa sonuçlar optimal olacaktır. Ayrıca kan sulandırıcılar, bitkisel gıda takviyeleri, yeşil çay benzeri bitkisel çaylar, parasetamol dışı ağrı kesiciler ve vitamin e kullanımına da bu 4 haftalık periotta ara vermek gereklidir.

Gıdı Liposuction İşleminden Sonra Kilo Alınırsa Sorun Olur Mu?

Tüm ameliyatlar ve işlemlerde olduğu gibi gıdı liposuction işlemi sonrası kilo alımı olursa aynı bölgelerde ya da tüm vücutta yağ birikimi oluşabilir. Ancak bu eski miktarın tamamen alınması şeklinde olmaz. Tüm vücuda dağılan yağdan bir miktar da bu bölgede birikecektir.

Gıdı Liposuction Sonrası Ne Zaman İşe ve Sosyal Hayata Dönebilirim? 

Gıdı liposuction işlemi lokal anestezi ile yapıldığı için genellikle hastalarımız işlem sonrasında klinikten ayrılarak evlerine dönerler. Günlük rutin işlerine hemen dönebilen hastalar korselerini kullanmak şartı ile her türlü hafif aktiviteyi yapabilirler. Ağır egzersizler için 4 hafta beklemeyi öneriyoruz

Gıdı Liposuction İşlem Süresi Ne Kadardır?

Gıdı liposuction işleminde, normal liposuction işlemi gibi yağ fazlalığı olan bölgeye tümesent denen bir sıvı verilir. Bir süre beklendikten sonra bu sıvı vücut tarafından büyük oranda emilir ve kanül adı verilen borucuklarla negatif basınç uygulayarak yağ dokusu mümkün olduğu kadar kansız bir şekilde çekilir. Bu işlemler 5-10 dakika enjeksiyon, 5-10 dakika bekleme ve 5-10 dakika yağ çekme şeklinde toplamda 15-30 dakika sürmektedir. Çok kalın boyunlarda bir miktar daha uzun sürebilir.

Gıdı Liposuction İşleminde Hangi Anestezi Kullanılır?

Gıdı liposuction işlemi genellikle lokal anestezi dediğimiz hastanın uyanık olduğu ve sadece bölgenin uyuştuğu teknik ile hasta ile sohbet ederek yapılır. Hastanın özel bir durumu olması veya genel anestezi gerektiren rinoplasti, meme ameliyatı vebenzeri kombine ameliyat durumunda anestezi altında yapılabilir.

Gıdı Liposuction Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Genellikle hastalar gıdı liposuction işleminin hemen sonra sonucu görürler. İlk 3 gün bölge şişeceği için korseyi çıkardığı aralarda etkiyi biraz azalmış gibi görebilirler. Sonrasında ilk haftalarda etki güzel bir şekilde görülmeye başlar. Tam sonuç için 6-8 hafta beklenmelidir. Hasta korse uygulamasını iyi yapmaz ise veya sigara kullanırsa yağ çekilen boşluklara kan birikebilir, sert bir şişlik oluşabilir. Bu durumlarda asıl sonuç masajlar yapıldıktan sonra 3-4 hafta geçince görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir