WhatsApp
Bizi Arayın
Badem Göz Estetiği

Badem Göz Estetiği Nedir?

Badem göz ameliyatı; ‘cat eyes surgery (kedi gözü estetiği), ‘Bella eyes surgery’, ‘fox eyes surgery’ gibi isimlerle de anılan, temel olarak göz kapakları dış köşesi birleşim yerinini yukarıya alındığı, tıp literatüründe ‘kantoplasti’ olarak adlandırılan bir prosedürdür.

Badem Göz Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Sağlıklı bir erişkinde genellikle dış kantus, yani göz kapaklarının dış uçta birleşme yeri iç kantusa göre 1-2 mm daha yukarıda olur. Bazen aynı hizada da olabilir. Badem göz ameliyatı göz kenarlarının yaşlanma ile, gelişimse nedenlerle veya aşırı elastik cilt ve cilt altı dokusu varlığı gibi nedenlerle aşağı pozisyonda olduğu tüm bireylerde yapılır. Sadece kişinin ameliyata engel sağlık durumu bulunmaması gereklidir.

Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Badem göz ameliyatında, daha genç ve doğal badem şeklini andıran bir görünüm üretmek için dış kantus olarak adlandırdığımız göz kapaklarının dış birleşme noktasının kaldırılması, gerginleştirilerek yeniden yerleştirilmesi prosedürünü içerir. Alt ve üst göz kapaklarındaki aşırı deri veya yağları gidermek için aynı kesi veya kesileri kullanan blefaroplasti yani göz kapağı estetiğine ek olarak da yapılabilir. Hasta lokal anesteziyi tolere edebilirse sadece lokal anestezi altında, aksi takdirde sedasyon altında yapılır. Hastanın detaylı fizik muayenesine göre üst kapak dış kısmından küçük bir kesi, varsa eşlik eden üst kapak estetiği kesisi veya şakak bölgesi saçlı deri içine gizlenen kesi kullanılarak yapılabilir.

Badem Göz Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Badem Göz Estetiği Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık olarak 45 dakika ila 1 saat arasında süren bir müdahaledir.

Badem Göz Estetiği Öncesinde Anestezi Uygulanır Mı?

Hastanın isteği veya özel bir durumu yoksa lokal anestezi dediğimiz sadece bölgenin uyuşturulması şeklinde yapılır. Eğer hasta lokal anesteziyi tolere edemiyor veya alt kapak ameliyatı / temporal lift vb eşlik edecek prosedürler var ise sedasyon altında yapılır.

Badem Göz Estetiği Acı Hissedilir Mi?

Badem göz ameliyatı öncesinde lokal anesteiz uygulandığı için prosedür sırasında acı hissedilmez.

Badem Göz Estetiğinden Sonra Yara İzi Kalır Mı?

Badem göz ameliyatı sonrasında üst kapak içerisindeki izler birkaç ay hafif pembe olabilir sonrasında genellikle tamamen görünmez hale gelirler.

Badem Göz Estetiği Kalıcı Mıdır?

Badem göz ameliyatı sonrası eğer kişide cilt ve yumuşak dokuların elastisitesi ile ilgili bir sorun yok ise, ameliyat sonrası bölgede enfeksiyon vb. bir problem yaşanmadı ise geri dönüş beklenmez. Ancak zaman içinde tüm yüz dokumuz gibi göz kapağı dokularımızda da yer çekimi kuvvetine doğru yer değiştirme beklenir. Göz kapağında ise yer çekimine ek olarak orbiküler kas çok sık kasıldığı için cerrahi işlemler yaklaşık 4-5 yıl içerisinde gücünü kaybedebilir.