WhatsApp
Bizi Arayın
Çene Estetiği

Çene Cerrahisi Nedir?

Çene ucunun normalden veya yüzün geri kalanına göre büyük ya da küçük olması durumunda bir implant veya kemik kesileri ile yapılan düzeltme işlemlerine çene ucu estetiği denir. Boyutu normal ancak aşırı sivri çene ucunun törpülenmesi de çene ucu estetiği sayılabilir. Genel olarak küçük çene ucu durumunda dolgu ile düzeltilemeyecek kadar belirgin bir değişiklik gerektiğinde çene ucu estetik cerrahisi tercih edilebilir diyebiliriz. Küçük çene ucu, bir silikon implant kullanılarak veya bir kemik kesisi ile çene ucu ileri doğru hareket ettirilerek düzeltilebilir. Bazen kalçadan alınan bir kemik parçası da çene ucunu büyütmek için yapılan kemik kesisi arasına konularak kullanılabilir. Buna karşın, aşırı sivri çene ucu sorunu, çene ucunun bir kısmını bir kemik kesisi ile geriye doğru hareket ettirilerek veya kemiğin ucundan bir miktar kemik traşlanarak düzeltilebilir. Çene ucu estetiği kesileri yapılacak işleme göre ağız içinden ya da çene altından küçük bir kesi ile yapılabilir.

Mentoplasti İle Genioplastinin Farkı Nedir?

Mentoplasti ve genioplasti terimleri aynı anlamda, çene ucu estetik ameliyatlarını kastederek kullanıldıkları gibi, mentoplastiyi implant ile yapılan çene ucu estetikleri için, genioplastiyi ise kemik kesisi ile çene ucu pozisyonunun ileriye veya geriye alınması için kullanan cerrahlar da vardır.

Ortognatik Cerrahi ile Çene Ucu Estetiğinin Farkı Nedir?

Eğer ısırma hareketinde alt ve üst dişler normal bir ilişki içinde değilse çene ucu estetiğinden önce ortognatik cerrahi işlem ile düzeltme yapılır. Ortognatik cerrahi planlama sırasında hala ihtiyaç varsa çene ucu estetiği aynı işleme eklenebilir. Çünkü sadece ortognatik cerrahi ile üzerinde dişler olan çene kemiği yapılan planlamaya göre ileri -geri, yukarı-aşağı hareket ettirilebilir. Bu hareketlerle çiğneme fonksiyonu ile birlikte yüzün estetik harmonisi de düzeltilmiş olur. Yani hem estetik hem fonksiyonel düzeltme sağlanır. Mentoplasti & genioplasti ameliyatı ile sadece yüzün estetik harmonisine uygun düzeltme yapılır. Çiğneme ile ilgili bir değişiklik yapılmaz.

Çene Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kullanılan İmplantların Vücuda Bir Zararı Ya da Yan Etkisi Var Mıdır?

Çene ucunda implant olarak silikon kullanılır. Silikon inert, yani vücudun kendisine karşı reaksiyon oluşturmadığı bir maddedir ve yıllardır çok çeşitli ameliyatlarda güvenle implant olarak farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bir enfeksiyon ya da kapsül kontraktürü gelişmedikçe silikon implantlar ömür boyu kullanılabilir. Romatizmal hastalıkları olan kişilerde tercih edilmez.

Kullanılan İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Silikon implantlar ömür boyu vücutta kalabilir. Enfeksiyon vb. durum olmadıkça çıkarılması gerekmez.

Çene Estetiği Ağrılı Bir İşlem Midir?

Çene ucu estetiği veya mentoplasti ağrılı bir işlem değildir. Sedasyon ya da genel anestezi altında 45 dakika civarı süren işlem sonunda hasta aynı gün evine dönebilir. Ameliyat sonrası 3 gün buz uygulama, şişlik ve morluk oluşumunu minimize eder.  Bu süre içinde çene ucu korsesi kullanılır. 1 hafta gibi bir süre sonrasında hastanın ameliyat olduğu dışarıdan anlaşılmaz.

Çene Estetiği Operasyonları Hangi Tür Anestezi İle Yapılmaktadır?

Sedasyon ya da genel anestezi ile çene ucu estetiği operasyonu yapılır. Yine prosedüre başlarken lokal anestezik infiltrasyonu uygulanır. Böylelikle hem kanama kontrolü çok iyi sağlanır, hem de hasta hiçbir ağrı duymadan uyanır.

Çene Estetiği Operasyonları Diğer İşlemler İle Kombine Edilebilir Mi?

Çene ucu estetiği veya mentoplasti ameliyatı aynı bölgenin veya farklı bölgenin ameliyatları ile kombine edilebilir. Aynı seansta yüze yağ transferi yapılabilir ancak aynı seansta çene ucuna yağ uygulanmaz. Yine ameliyat sırasında dudak ekartasyonu olduğu için aynı seansta dudak dolgusu özellikle alt dudağa yapılmaz. Burun estetiği, göz kapağı estetiği veya vücut estetik müdahaleleri ameliyata eklenebilir. Estetik olmayan bir cerrahi yapılırken de aynı seansta çene ucu estetiği yapılabilir.

Çene Estetiği Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Tüm ameliyatlarda olan kanama, enfeksiyon gibi riskler çene ucu estetiği vakalarında da vardır. Ameliyat sonrasında 48 saat berrak diyet ve ağız içi temizliğine azami dikkat edilerek bu risklerin üstesinden gelinir.

Çene Estetiği İçin Belirli Bir Yaş Aralığı Var Mıdır?

Çene estetiği için çene kemiklerinin büyümesinin tamamlanması yeterlidir. 16-17 yaş sonrası çene ucu estetiği yapılabilir. Yaş için üst sınır ameliyat olmaya mani sağlık durumu olmadığı müddetçe yoktur.