WhatsApp
Bizi Arayın
Saç Mezoterapisi
Saç Mezoterapisi

Saç Dökülmesinde Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Günümüzde saç dökülmesi, saçlarda seyrelme ve düşük saç kalitesi ciddi bir problemdir.

Saç dökülmesi; sağlıksız beslenme, yetersiz vitamin alımı, stres ,kötü hava şartları, kullanılan kozmetik materyaller, genetik faktörler, kronik hastalıklar ,vitamin ve mineral dengesizliği, hormonal bozukluklar gibi birçok faktörün etkilediği bir problemdir. Saç dökülmesi hem estetik bir problemdir hem de psikolojik etkileri olan bir hadisedir. Saç dökülmesi problemi öncelikle altta yatan bir kronik hastalık, hormon bozukluğu, psikolojik altyapı, gibi birçok organik veya inorganik problemlerin olup olmadığı araştırıldıktan sonra tedavisi planlanması gereken bir durumdur.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi, gerekli mineral ve vitaminlerin saçlı deriye enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. Saçın ihtiyacı olan vitaminler, mineraller, keratin ve amino asitler derinin direkt olarak altına küçük iğneler ile enjekte edilir. Saç kökleri güçlendirilir ve saç dökülmesinin önüne geçilir. Ayrıca aktif olmayan saç hücreleri uyandırılarak yeni saç oluşumu sağlanır. 

Saç mezoterapisi saç dökülmesi, deride görülen kepekler, kellik ve ince saç gibi birçok sorunu ortadan kaldırır. Bakır, çinko, hyalüronik asit gibi özellikle saçın ihtiyacı olan mineral ve vitaminler ile hazırlanan karışım ile sağlıklı bir saç derisine ve tellerine kavuşmak mümkündür. Kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntem ile saçlar parlak bir görünüme kavuşur ve saç derisi enfeksiyonlarının da önüne geçilir.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır Mı?

Saç mezoterapisi uyuyan saç hücrelerini uyandırarak yeni saç oluşumu sağlar. Ayrıca bu tedavi yöntemi saç derisindeki dolaşımı hızlandırarak tüm saç hücrelerini sağlıklı bir hale getirir ve saç dökülmesini de minimum seviyeye indirir. Uzman hekimler tarafından önerilen saç mezoterapisini yaptıranlarda olumlu sonuçlar görülür. Saç mezoterapisi öncesi sonrası karşılaştırıldığında büyük değişiklikler farkedilir.

En iyi sonucu almak için saç mezoterapi tedavisini eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve gerektiğinde tekrar uygulanmalıdır. Saç kökleri ihtiyacı olan besinlerden mahrum kaldığında kellik gibi istenmeyen sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların önüne geçmek için saç bakımı saç mezoterapisi ile desteklenir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi saç kökünün ihtiyacı olan bileşenlerin iğneler ile saç derisinin 2-4 mm altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineraller; çinko, bakır, demir, kalsiyum, potasyum, biotin, minoxidil, magnezyum, vitamin C ve vitamin A gibi bileşenler ile hazırlanan karışım deri altına verilir. Bu işlem kan dolaşımını hızlandırarak yeni saç hücrelerinin oluşumunu hızlandırır ve güçsüz saç hücrelerini güçlendirir. 

Saç mezoterapisinden önce saç derisi buhar banyosu ile yumuşatılır. Böylece tüm hücrelerin açık olması sağlanır. Mezoterapi işlemi ağrısız bir şekilde tamamlanır. Saç mezoterapisi tedavisi kişiye özel olarak hazırlanır. Her saç derisinin ihtiyacı farklı olabilir. Uzman hekim kişinin saç derisini muayene ederek ihtiyacı olan vitamin, mineral, aminoasit ve diğer bileşenler ile kişiye özel bir karışım hazırlar. Bu karışım çeşitli seanslar ile deri altına enjekte edilir ve tedavi tamamlanır.

Saç mezoterapi işleminden sonra kişi günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Cerrahi bir işlem olmayan saç mezoterapisi ağrısızdır ve yan etkileri hiç yoktur bu nedenle çok tercih edilir. Saç mezoterapisinden sonra genel olarak saç derisinde kızarıklık ve küçük morluklar oluşabilir. Ancak bu yan etkiler çok kısa bir sürede ortadan kaybolur, kişi kolay bir şekilde tedaviyi tamamlar.

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürer?

Saç mezoterapisi ortalama 7-11 seans sürer. Tedavi süresi kişinin durumuna bağlı olarak değişir.Tedavi bittiğinde ise saç köklerinin korunması için yılda tek seans ya da çift seans gibi koruma seansları ile saç derisi sağlığı korunur. Saç mezoterapi seansları ise ortalama 40 -50 dakika arasında değişir. İlk seansta kişinin saç derisi analiz edilir. Sonrasında ise kişiye özel bir tedavi planı yapılır. Saç mezoterapi tedavisi ile saçlar 5-6 ay gibi kısa bir sürede sağlıklı ve gür bir hale gelebilir. 

Kadınlarda saç mezoterapisi daha yaygın gözükse de erkeklerde de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Kadın ve erkek saç mezoterapi tedavi yöntemi ise kullanılacak olan karışıma göre değişiklikler gösterebilir.

Saç Mezoterapisi Avantajları Nelerdir?

  • Saç mezoterapisi ile yeni ve sağlıklı saç kökleri desteklenir.
  • Saç derisindeki kan dolaşımı hızlanır, saç derisindeki kepek yok olur ve çeşitli saç derisi hastalıklarının önüne geçilir.
  • Saç mezoterapisi uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak için garanti ve etkili tedavi yöntemlerindendir.
  • Saç mezoterapisi ağrısız bir işlemdir, seans süreleri kısadır ve kısa sürede etkili sonuç alınır.

Saç Mezoterapisi Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Önce saç mezoterapisi muayenesinde uzman hekime düzenli olarak kullanılan ilaç varsa söylenmelidir. Bu ilaçlar arasında kan incelticiler olabilir ve uzman hekimler bu ilaçlar konusunda sizleri yönlendirir. Ayrıca seans öncesinde saçın yıkanması önerilir. Çünkü saç mezoterapisinden sonra saç 1-2 gün yıkanmamalıdır.

Saç mezoterapisi sonrasında sigara ve alkol tüketimine de ara verilmelidir. İşlemden hemen sonra saç derisinin direkt güneş ışığından korunması gerekebilir. Saç mezoterapisinin öncesinde ve sonrasında yapılması gereken tüm işlemler ve dikkat edilmesi gereken konular uzman hekimler tarafından belirtilir.