WhatsApp
Bizi Arayın
Göz Altı Işık Dolgusu
Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Problemleri Nelerdir?

Yüzümüzdeki en ince cilt olan göz altı bölgesi ile kalın bir cilt olan yanaklarımızın birleşim yerinde göz altı sorunları oluşur.

 • Göz altında hacim problemleri,
 • Göz altının renk problemleri, morluklar, 
 • Göz altı torbaları, kırışıklıklar

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu, cilt dokularının derinliğindeki hidrasyon seviyesini arttırarak, cilt rengini güzelleştirerek, esnekliğini, sertliğini ve pürüzsüzlüğünü arttırarak ışığı daha iyi yansıtmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Göz altı ışık dolgusu ile göz altı ile yanaklar arasındaki renk farkı giderilir. Göz altında oluşan çukurluklar yanaklar ile aynı hizaya getirilir. Bu sayede göz altı çevresinde gerekli oranda bir yükselme sağlanabilir.

Göz altı problemleri, kişinin olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Göz altının daha derin ya da çökük olması estetik olarak göz kapağının daha kötü görünmesine yol açar. Çünkü bu görünüm kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir.Yani göz altı bölgesi yüzü zinde ve genç gösteren bölgedir. Göz altı ışık dolgusu işlemi, gözaltı bölgesindeki kemik oyuğunun en derin noktasına iğne veya kanülle yapılır.

Göz Altı Işık Dolgusu Neden Tercih Edilir?

Göz altı çukuru; göz çevresindeki cildin ve altındaki yumuşak dokunun yer çekimi etkisiyle aşağıya yer değiştirmesiyle oluşur. Göz altı ışık dolgusu, göz altındaki morluklar, koyu halkalar ve çökmüş göz altlarının tedavisi için cerrahi müdahale olmadan uygulanan bir işlemdir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Göz altı ışık dolgusu lokal anestezik kremlerle 20-30 dakika bekledikten sonra gerçekleştirilir. Gözaltı ışık dolgusu yapılırken ağrı hissedilmez. Göz altı çukurunun dolgu ile azaltılması için ihtiyaç olan dolgu miktarı; ne kadar olursa olsun ilk seansta hastaya daha önce işlem yapılmamışsa hastanın bu işlemi görmesi için 1 ml yeterlidir. Ek dolgu uygulanması sonraki kontrollerde daha rahat şekilde hastanın ihtiyacına göre gerçekleştirilir. 10 gün ara ile göz altı ışık dolgusu uygulanır. İşlem sonrası genelde morluk olmaz. Hastanın bu bölgeye masaj yapmaması ve aşırı sıcak ortama girmemesi gerekir.

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İşlem öncesinde kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Aspirin, ağrı kesiciler (İbuprofen, naproksen) ve kan sulandırıcı ilaçların (Coumadin, warfarin) uygulamadan 2 hafta önce kesilmeleri gerekmektedir.
  • İşlem öncesinde aldığınız gıdalar ve gıda destekleriyle ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, gingko, ginseng ve ekinezya pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilecekleri için işlemden 2 hafta önce kesilmelidir.
  • İşlemden 3 gün önce alkol alımına ara verilmelidir.
  • Göz çevresinde aktif uçuk enfeksiyonunun olduğu dönemde göz altı dolgusu yapılmaz. Sık tekrarlayan uçuk enfeksiyonu olanların uygulamayı yapacak olan doktoru bilgilendirmeleri ve uygulama öncesinde profilaktik uçuk tedavisine başlamaları gerekir.

  Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İşlem sonrasında gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.
  • Göz altı ışık dolgusunun yapıldığı gün banyo yapmamalısınız.
  • İşlemden sonra ilk 2 gün aşırı mimiklerden, yüz hareketlerinden uzak durmalısınız.
  • İlk hafta aşırı hareket gerektiren sporlar yapmamalısınız.
  • Bir hafta kadar göz altına baskı uygulamamalısınız.
  • Hamam sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmalısınız.
  • 1 hafta içinde göz altında fazladan bir şişlik, hafif sertlik normaldir. 1 haftadan sonra sertlik hissi tamamen geçer ve elinizle hiçbir şey hissetmezsiniz.

  Göz Altı Işık Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Göz Altı Işık Dolgusunun Zararı Var Mıdır?

  Göz altı ışık dolgu uygulamasının içeriği hyalüronik asitten oluşur. Hyalüronik asit, vücudumuzda doğal olarak üretilen ve olan bir maddedir. Doğal bir madde olan hyalüronik asit, vücutta herhangi bir reaksiyona sebep olmadığı için bu tür uygulamalarda tercih nedenidir.

  Göz altı bölgesinde meydana gelen çökme ve koyu rengin en büyük nedeni, hyalüronik asit ve benzeri maddelerin eksikliğidir. Göz altı ışık dolgusunun amacı, bu eksikliğin giderilmesidir. Hyalüronik asidin herhangi bir yan etkisi ve alerjik özelliği de olmadığı için, göz altı ışık dolgusu işlemi kesinlikle zararsız bir işlemdir. İşlemden sonra enjeksiyonun yapıldığı bölgede hafif kızarıklık olabilir. Ancak bu kızarıklık 2-3 gün içerisinde kaybolur.

  Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcı Mıdır?

  Hyalüronik asit dolguların hepsi enjekte edildikleri yerlerde 12-18 ay kalır. Göz altı bölgesinde ise bu süre özellikle zayıf ve metabolizması çok hızlı kişilerde bazen daha kısa olabilir.

  Göz Altı Işık Dolgusu Acılı Bir İşlem Midir?

  Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmez. İşlem öncesinde uygulama bölgesine anestezik bir krem sürülür.

  Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

  • Dolgu maddesinin herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, hamilelerde ve emziren annelerde dolgu uygulaması önerilmez.
  • Kanıtlanmış bir yan etkisi olmamasına rağmen, gerekli olmadıkça 12 yaşın altındaki çocuklarda uygulanmamalıdır.
  • Pıhtılaşma bozukluğu olanlarda (Hemofili) uygulama alanında kanama oluşabileceğinden dolgu önerilmez.
  • Hashimoto tiroiditi, Behçet hastalığı, SLE gibi otoimmün hastalıkların aktif döneminde uygulanmamalıdır.
  • Dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda dolgu uygulaması yapılmamalıdır.