WhatsApp
Bizi Arayın
Karın Germe Estetiği

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Aşırı kilo verme sonrası ya da doğum sonrası karın kaslarında ve karın cilt altı yağ dokularında sarkma oluşabilir. Sarkmış cilt altı dokularının genel anestezi altında çıkarılması işlemine abdominoplasti ya da karın germe ameliyatı adı verilir. Karın kaslarında gevşeme, ayrışma durumuna ‘rektus diastazı’ denir. Rektus diastazı mevcut ise aynı ameliyatta kaslar bir araya getirilerek bu durum da tedavi edilir. Normal anatomik pozisyonuna gelen kaslar bel çevresinde de daralmaya bir miktar katkıda bulunur.

Karın Germe Ameliyatı Herkese Uygulanabilir Mi?

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile ameliyat olmasında sakınca olmayan ya da yüksek risk oluşturan bir hastalığı olmayan herkese uygulanabilir. Ayrıca kronik hastalık nedeni ile bazı ilaçları sürekli kullanan hastalarla ağır sigara içicisi olan kişilerin ameliyat öncesi riskleri muayene ve tahliller ile değerlendirilerek doktor kararı ile ameliyat uygunluğu kararı verilir.

Karın Germe Ameliyatı 'Liposuction' İle Yapılabilir Mi?

Karın germe ameliyatları eğer cilt altı ve derin yağ dokusu, çıkarılacak dokuda ve oluşan boşluğa ilerletilecek göbek üstü cilt bölgesinde belirli miktarın üzerinde ise ‘liposuction’ karın germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Ameliyat lipoabdominoplasti olarak adlandırılır. Bununla birlikte hastanın ihtiyacı ve fazla inatçı yağ dokusu mevcut ise bel çevresine(flank bölgesi) de liposuction uygulaması aynı ameliyat seansına eklenir. Cilt altı ve derin yağ dokusu olmayan ya da az olan hastalarda liposuction uygulanmaz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı sonrasında kanama, enfeksiyon, pıhtı gibi her ameliyatta var olan riskler az da olsa mevcuttur. Bunun dışında yara izinin kabarık olması, kas onarımı yapılan yerlerde erken aşırı aktivite ile ayrılma, liposuction yapılan yerlerde ve karın flebi altında sıvı toplanması (seroma) olabilir.

Karın Germe Ameliyatında Planlama Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi muayene ile sarkma ve fazlalığın miktarına göre mini karın germe ya da tam karın germe kararı verilir. Ameliyat planlamasında vücut kitle indeksi çok önemlidir. Her ne kadar ameliyat sonucunda bir miktar ağırlık uzaklaştırılmış olsa da karın germe ameliyatı kilo verme amacıyla yapılmaz. Sadece gastrik tüp ya da gastrik baypas cerrahisi sonrası kilo verme sırasında bazı hastalarda pannikülektomi denilen aşırı sarkık yağ ve cilt çıkarılması hastanın hayat kalitesinin artması amacıyla uygulanır. Karın germe ameliyatı ise yüksek vücut kitle indeksi olan hastalarda ‘kabul edilebilir’ sonuç verir iken vücut kitle indeksi düştükçe sırasıyla ‘daha iyi’ ve ‘ en iyi’ sonuç verebilir. 35 üstü vücut kitle indeksi olan hastalar yukarda belirttiğimiz sıra dışı sarkma dışında karın germe ameliyatı çoğunlukla uygulanmaz. Kabaca 30-35 arası vücut kitle indeksi olan hastalarda karın germe ameliyatı ile kabul edilebilir. Sonuçlar, 25-30 arası daha iyi, 25 ve altı en iyi sonuçlar elde edilebilir diyebiliriz.

Karın Germe Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Ayakta iken yapılan çizim ile hastanın da uygun gördüğü şekilde ameliyatın alt kesi sınırı belirlenir. Genel anestezi sonrasında çıkarılacak bölge ve ihtiyaç varsa yanlarda bel bölgesine liposuction öncesi özel bir sıvı infiltrasyonu yapılarak liposuction uygulanır.
Göbek ile kemer bölgesi arası planlanan cilt ve cilt altı dokusu çıkarılır. Orta hatta kas fasyasına pilikasyon yapılır. Yeni pozisyonuna göbek deliği taşınır. Dren konularak cilt altı ve cilt estetik bir şekilde dikilir.
Ameliyat süresi 3 saat civarındadır. Ancak liposuction uygulanacak bölgelerin sayısına göre 4 saat civarına uzayabilir.

Karın Germe Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Mini karın germe ya da mini abdominoplasti karında sarkmanın az olduğu sadece göbek altından cilt çıkarmanın yapılacağı hastanın genellikle aynı gün ya da bir gün sonra taburcu olduğu nispeten daha kısa süren bir ameliyattır.
Tam karın germe yada abdominoplasti ameliyatında ise göbek ile kemer bölgesi arasındaki tüm cildin çıkarılması, varsa kas fasyasının pilikasyon ile sıkılaştırılması ve göbek deliğinin yeni yerine taşınması prosedürlerinin içerir.
Ayrıca aşırı kilo verme sonrası yatay eksende cilt fazlalığı olan özel bir hasta grubunda ‘Fleur de Lys’ adı verilen teknik ile orta hattan aşırı cilt dokusunun çıkarıldığı bir abdominoplasti tekniği de kullanılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat günü hastaların yürümesini öneririz. Ancak ilk hafta hastaların öner doğru eğilerek yürümesini sağlayarak dikiş hattında minimum gerilim olmasını sağlarız. Ameliyat sonrası standart olarak konulan drenler ameliyattan genellikle 3 gün sonra gelen miktar azaldığında çıkarılır. Egzersizlere başlamaya ameliyat sonrası 6 haftadan sonra izin veririz. Bu 6 hafta içerisinde hastaların destekleyici korse kullanmasını isteriz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Karın germe ameliyatı sonrasında özellikle kas fasyalarına plikasyon yapıldı ise nefes alırken bir miktar ağrı hissedilebilir. Bunun için hastalara özel ağrı kesiciler verilerek rahat bir ameliyat sonrası istirahat sağlanmaktadır.
Karın germe ameliyatı sonrası yatış pozisyonu ayaklar yukarda gövde yukarda olacak şekilde ameliyat bölgesinin en az gergin olduğu hafif oturur gibi bir pozisyonda ayarlanır.
Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ve ödem doğaldır. Özellikle liposuction yapılan yerlerde şişlik korse kullanımı ile aylar içinde azalacaktır.
Karın germe sonrası günlük ev içi aktivitelere hemen başlamayı öneririz. Ancak ağır egzersiz için en az 6 hafta beklemeyi sonrasında aşamalı olarak egzersizlere başlamayı öneririz.
Karın germe ameliyatı sonrası tekrar kilo almayı önlemek için, öncesinde de ameliyata daha az kilo ile girmek için proteinden fakir olmamak şartı ile diyet uygulanabilir. Yüksek vücut kitle indeksi olan hastalarda zaten belirli kiloya inmeden ameliyat yapmayı önermiyoruz.
Karın germe ameliyatı sonrası gebelik mümkündür. Ancak yakın zamanda gebelik düşünen hastalarımıza tekrar kas sarkması ve cilt sarkması meydana gelebileceğinden ameliyatı gebelik sonrasında olmayı öneriyoruz.

Karın yağı aldırma, kişilerin istenmeyen karın yağlarından kurtulma ve daha düzgün bir karın bölgesine sahip olma amacını taşıyan etkili bir plastik cerrahi prosedürdür. Bu cerrahi müdahale, liposuction yöntemiyle gerçekleştirilir ve fazla yağ hücrelerini kanül adı verilen borucuklar vasıtası ile çıkararak vücut konturunu yeniden şekillendirir. Uygulama sonrası kısa bir iyileşme süreci gerektiren karın yağı aldırma işlemi, uzman plastik cerrah tarafından titizlikle gerçekleştirilir. Sonuç olarak, daha sıkı ve şekilli bir karın bölgesi elde edilir, hastalarımız kendilerini daha mutlu hisseder. Karın yağı aldırma için yapılan liposuction işlemi sonrasında 6 hafta korse kullanımı önemlidir. Aşırı cildi olan kişilerin sadece karın yağı aldırma işlemi yaptırılması önerilmez. Mutlaka karın germe işlemi ile karın yağı alma işlemi birlikte yapılmalıdır. Ücretsiz muayene sonrası size daha kesin ve ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Karın Germe Estetiğinde Crisalix 3D Konsültasyon

 

Adım 1 – Online Rezervasyon

Doktorunuzun sosyal medya hesaplarından, sponsor bağlantılardan, e-posta ve web sitesinden güvenli bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Adım 2 – Fotoğraflarınızı Çekin

Özçekimlerden doğru 3D’nizi saniyeler içinde oluşturabilir ve çevrimiçi olarak randevu alabilirsiniz.

Adım 3 – 3D Uzaktan Görselleştirin 

Doktor, oluşturduğunuz simülasyonun olası sonuçlarını video konferans yoluyla gösterecek ve tartışacaktır.