bisektomi

Bişektomi

Bişektomi Ameliyatı Nedir?

Bişektomi, yanak estetiği olarak da adlandırılan, alt yanak bölgesinde yer alan latince ‘Bichat’ adı verilen yağ paketlerinin ağız içi minik bir kesiden girilerek fazla kısımlarının alınması ameliyatıdır. Bu sayede alt yanak bölgesindeki aşırı sarkık, yüze U şeklini veren görüntü düzeltilerek kişinin geç halindeki V şekli oluşturulur. Lokal anestezi ile yapılabilir. Kişi aynı gün işine dönebilir. İlk iki gün buz uygulaması yapılır. Başlangıçta oluşan geçici şişlik 10 gün içerisinde geçecektir. Ameliyatın alt yanak bölgesinde oluşturmasını istediğimiz değişiklikleri ilk aylar içerisinde son halini alacaktır.

Bişektomi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi müdahalelerde olan kanama ve hematom riski bu prosedürde de vardır. Prosedür sonrası buz uygulama veya geçici olarak korse-bandaj kullanımı ile bu risk önlenir. Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik ve ağız içi antiseptik gargara kullanırız. Geçici uyuşukluk, mimik kaybı görülebilir. Ayrıca çıkarılan yağ miktarına rağmen yüzde beklenen değişikliğin yeterli olmaması durumu olabilir. 

Bişektomi Ameliyatının Zararı Var Mıdır?

Herhangi bir sıradışı komplikasyon görülmeszse bişektomi ameliyatı nedeniyle hastalar zarar görmezler diyebiliriz.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Bişektomi Ameliyatı sonrası ilk iki gün yüze buz uygulaması, ihtiyaç varsa baskı için bandaj uygulaması, ilk hafta ağız içi antiseptik gargara kullanılması, ağızdan antibiyotik kullanılması, ağır egzersiz  yapılmaması  ve varsa hastanın durumuna özel olarak doktor tarafından  önerilenlerin yapılması önemlidir.

Bişektomi Ameliyatının Kalıcılığı Nedir?

Bişektomi ameliyatı sonrasında ilk hafta müdahaleye bağlı olarak oluşan şişlik nedeniyle etki görünmeyecektir görülmeyecektir. Bişektomi ameliyatının  beklenen yanaktaki oval veya U şeklinin giderilmesi etkisi ise  aylar içerisinde görülecektir. Beklenen etki oluştuktan sonra eğer hasta aşırı kilo almaz ve vermez ve yüz bölgesinde bundan etkilenme olmazsa bişektomi ameliyatını sonucu kalıcıdır. Zaten bu durum oldukça nadirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir