WhatsApp
Bizi Arayın
Şakak Dolgusu
Şakak Dolgusu

Şakak Dolgusu Nedir?

Şakak dolgusu yani temporal bölge dolgusu, şakak bölgesi, yani kaşların dış kısmı ile saç çizgisi arasındaki bölgede oluşan çökme ve hacim kayıplarının giderilmesi için yapılan ameliyatsız bir estetik işlemdir. Şakak bölgesinde yaşlanma yüzdeki diğer bölgelere göre erken başlar. Yaşlanma sürecinde bu bölgede belirgin doku kayıplarının ortaya çıkması şakaklarda çökme görüntüsünün olmasına neden olur. Şakak dolgusu ile şakak bölgesindeki hacim kaybına bağlı gelişen estetik sorunlar ameliyatsız olarak tedavi edilir. Yapısal olarak veya zamanla yaşlanma ve yerçekimi etkisi ile yüzün üst ve orta kısmının aşağı doğru sarkmasına bağlı olarak temporal bölge dediğimiz şakak bölgesinde de hacim kaybı ve çökme olabilir. Şakak bölgesindeki erken çökmenin farklı bir nedeni de diş sıkmadır. Diş sıkma sorunu olanlarda şakak bölgesindeki kasları da sıkmaya bağlı olarak o bölgedeki yağ dokusu erir ve temporal bölgede çökme olur. Dengesiz kilo alıp vermede yüzün diğer yerleri gibi şakak bölgesi de etkilenir. Temporal dolgu uygulaması çökme gözlenen bölgedeki hacim eksikliklerini gidererek, kişinin daha genç görünmesini sağlar.

Şakak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit dolgular ile derinleşmiş kırışıklıkları giderir, cilt altında meydana gelmiş çökmeleri dolgunlaştırır ve şekillendirmek için uzman doktorlar tarafından ideal şartlarda uygulanır. Şakaklarda oluşan çökme, yaşlılığın normal bir evresidir. Temporal kemikte erime, kaslarda zayıflama, bağ dokularında oluşan değişmeler, şakak bölgesindeki yağ dokusunun azalması gibi durumlar yüzde hacim kaybı oluşturarak şakakların çökmesine neden olur. Şakaklarda oluşan oyulmalar yüzün üst kısmında çok fark edilir ve kaşlarda düşük görünmeye neden olur. Şakak dolgu işlemi, yağ enjeksiyonu, hyalüronik asit içeren sentetik dolgu maddeleri ile yapılabilir. Şakak dolgusu, çökme görüntüsünü yok edeceği için yüz daha oval hale gelir. Üst göz kapaklarında ve kaşlarda meydana gelen sarkmaları onarır. Gözlerinin yanında bulunan kemiklerin belirginliğini gidereceği için, bakışlara daha canlılık ve derinlik katar.

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Şakaklara dolgu yapılmadan önce bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması işlemin uygulanmasını kolaylaştırır. Dolgu miktarı ancak muayene sırasında netleşir.

Şakak dolgusu kanül ile yapılırsa daha kontrollü bir sonuç elde edileceğinden daha az morarmaya neden olur. İşlem sonrasında 1-2 günlük bir şişlik olabilir. Ağrı sızı olmaz. Kontrole geldiğinizde gerekiyorsa ek dolgular da yapılır. Bu bölgede cilt içi değil cilt altı plana dolgu yapılacağından daha kalın hyalüronik asit dolguları tercih edilir.

Şakak Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadardır?

Şakak dolgusu kalıcılığı genelde 12-15 aydır. Şakak bölgesi hareketli bir bölge olmadığından  ve dolgu malzemesinin geniş bir alana uygulanmasından dolayı işlemin etkileri uzun bir süreyi kapsar. Dolgunun kalıcılığı kullanılan dolgu malzemesine ve kişiye göre değişiklik gösterir. Şakak dolgusunda hyalüronik asit içeren ince yapıda dolgular tercih edilir. Yani hyalüronik asit etkilerini zamanla yitirerek kaybolur. Şakak dolgusu tekrar yapıldıkça etkisi artan bir işlemdir.