WhatsApp
Bizi Arayın
Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Sonrası Neler Yapabiliriz?

Dudak dolgusu sonrasında ne yapılmalı sorusu oldukça sık karşılaştığımız bir sorudur.  İyileşme sürecini hızlandırmak ve olası komplikasyonları önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki herkesin iyileşme süreci farklı olabilir ve en iyi sonuçları almak için doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir. İşte genel olarak dudak dolgusu sonrasında dikkate almanız gereken bazı noktalar:

Dudak dolgusu sonrası buz koyulur mu?

İşlem sonrasında şişlik ve morlukları azaltmak için dudaklarınıza soğuk paket uygulama yapılabilir. Dudakları sıkıştırıcı baskı oluşturmadan yapılmalıdır.

Ağrı Kesici Kullanımı

Doktorunuzun önerdiği şekilde ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak, bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Kural olarak parasetamol içeren ağrı kesicileri kullanmak sorun yaratmazken diğer nonsteroid adı verilen ağrı kesiciler ve aspirin kanamayı arttırabileceğinden morluk fazla olabilir. 

Beslenme

Dudak dolgusu sonrası yemek yenir mi sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. İlk birkaç gün boyunca sert yiyeceklerden kaçının. İyileşme sürecinde dudak bölgesine fazla baskı uygulamaktan kaçının. Dolguyu ezici veya baskıya uğratıcı sert çiğneme hareketlerinden kaçının. Dolguya bağlı ilk saatlerde oluşan hissizlik aşamasında başlıca sıcak ve soğuk yiyecekler olmak üzere yiyecek tüketmeyin. Yanlışlıkla dudak ısırması olmaması için uyuşukluk bitince yiyecek tüketmeye başlayın.  

Makyaj

İlk 24-48 saat dudağa ruj ve benzeri makyaj ürünleri sürmeyi önermiyoruz. 

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem

“Dudak dolgusu sonrası ödem kaç günde geçer” sorusu sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır. Dudak dolgusu sonrası en az bir hafta ödem beklenen bir durumdur. Genellikle en fazla 14 gün içinde normal haline dönecektir.

Dudak dolgusu sonrası şişlik olursa

Tıbbi tabirler ödem adı verdiğimiz şişlikler dudakta bir hafta sürmektedir. İkinci hafta sonunda tamamen ortadan kalacaktır.

Dudak dolgusu sonrası şişlik nasıl iner

Genellikle sadece beklemek şişlik için en iyi öneri olmakla birlikte işlem sonrası soğuk uygulamalar şişliğin az olmasına faydalı olabilir. 48 saatten sonra soğuk uygulama önerilmez. Ödem atıcı gıdalar ve sıvı tüketimi önerilir. “Dudak dolgusu kaç gün sonra oturur” sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu soru da işlem sonrası oluşan şişliklerin ne zaman ortadan kalkacağı ile ilişkilidir. Genellikle işlemden 7-14 gün sonra sonuçlar oturacaktır diyebiliriz.

Dudak dolgusu sonrası enfeksiyon belirtileri olursa

Herhangi bir enfeksiyonun belirtisinde olduğu gibi dudakta da ısı artışı, kızarıklık, aşırı ağrı enfeksiyon bulgusu olabilir. Pek beklenen bir şey değildir. Böyle bir durum olursa kontrol günü beklenmeden kliniğe tekrar gelmeniz gereklidir.

Dudak dolgusu sonrası masaj

Dolgu maddesinin bir noktada toplandığı hissedilirse doktorunuzun bilgisi dahilinde hafif bir masaj hareketi ile dolgu dağıtılabilir. Doktorunuzun bilgisi olmadan masaj yapılmamalıdır. 

Dudak dolgusu sonrası beyaz noktalar olursa

Dudak dolgusu sonrası mukoza altında minik beyaz nokta görülebilir. Bunların çoğu fordyce noktaları adı verilen daha önce de dudakta var olan ancak dolgu sonrası gergin dudakta görünür hale gelen lezyonlar olup bir süre sonra tekrar görünmez hale gelirler. Bazen çok yüzeysel dolgu kalmış olabilir bunlar da genellikle geçicidir. Her iki durumda zararsızdır. 

Dudak dolgusu sonrası beyaz noktalar olursa

Dudak dolgusu sonrası mukoza altında minik beyaz nokta görülebilir. Bunların çoğu fordyce noktaları adı verilen daha önce de dudakta var olan ancak dolgu sonrası gergin dudakta görünür hale gelen lezyonlar olup bir süre sonra tekrar görünmez hale gelirler. Bazen çok yüzeysel dolgu kalmış olabilir bunlar da genellikle geçicidir. Her iki durumda zararsızdır. 

Doktorun Talimatlarına Uygun İlaç Kullanımı

Doktorunuzun reçete ettiği herhangi bir ilacı düzenli olarak ve talimatlara uygun şekilde kullanın.

Doktor Takibi

İyileşme süreciniz boyunca doktorunuzun belirlediği takip randevularına düzenli olarak gidin. Bu kontrollerde doktorunuzun önerilerine göre hareket edebilir ve olası sorunları erken teşhis edebilirsiniz. 

Dudak dolgusu sonrasında oluşabilecek herhangi bir sorun veya beklenmeyen durumda, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Bu yazımızda dudak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmeli ve nadir de olsa gelişebilecek durumlarda ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdik. Daha detaylı bilgi için kliniğimize bekleriz.