WhatsApp
Bizi Arayın
Üst Göz Kapağı Estetiği Ankara
Üst Göz Kapağı Estetiği Ankara

Göz Kapağı Estetiğinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz kapağı estetiği, göz çevresindeki yaşlanma belirtilerini veya estetik sorunları düzeltmek için kullanılan cerrahi ve cerrahi dışı bir dizi tedavi seçeneği sunar. Bu seçenekler genellikle alt ve üst göz kapakları için ayrı ayrı ele alınır. İşte göz kapağı estetiği tedavi seçeneklerinden başlıcaları:

Üst Göz Kapağı Estetiği

Bu prosedürde, fazla cilt, bazen kas ve yağ dokusu çıkarılır ve göz kapağı kaldırılır. Bu işlem, sarkmış veya düşmüş üst göz kapaklarını düzeltmek için kullanılır. Deri, kas ve yağ da aşırılık ve sarkmalar bu ameliyatla düzeltilebilir. Lokal anestezi ile yapılır. Göz kapağının kas fonksiyon bozukluğuna bağlı düşüklüğü ise “pitozis cerrahisi” ile düzeltilir ve başka bir başlıkta ele açıklanacaktır.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Bu prosedürde, alt göz kapaklarındaki fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır veya yeniden düzenlenir. Göz altı torbalarını veya şişkinlikleri düzeltmek için kullanılır. Ancak son derece fazla torbalanma varsa tercih edilmelidir. Kirpiklerin yanından, kirpiklerin 5 mm altından veya göz içinden girerek yapılabilir. Göz içinden girilen teknikte sadece aşırı yağ çıkarılabilir. Alt kapak estetiği genellikle genel anestezi veya sedasyonla yapılır.

Kombine Üst ve Alt Blefaroplasti: Bazı hastalar hem üst hem de alt göz kapaklarında yaşlanma belirtileri yaşıyor olabilirler. Bu durumda, üst ve alt blefaroplasti aynı anda yapılabilir. Çoğunlukla sedasyon veya genel anestezi ile yapılır.

Badem Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağına yönelik yapılan estetik işlemlerden olan badem göz estetiği alt kapak dış köşesinin daha yukarıya taşınması işlemi olup ayrı bir başlıkta daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Hyaluronik asit ve benzeri dolgu maddeleri: İnce kırışıklıkları veya hafif şişkinlikleri düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. Ancak çoğunlukla alt kapak ile burun arası gölgelenmelerde etkindir ve “ışık dolgusu” adıyla bilinmektedir. Ayrı bir başlıkta aytıntılı olarak anlatılacaktır.

Toksin Enjeksiyonları

Kırışıklıkları gidermek ve göz çevresindeki kasların hareketini sınırlamak için toksin enjeksiyonları tercih edilebilir. Kaz ayağı olarak bilinen gözün hemen yan kısmına uygulanan toksin kırışıklık dışında kaş köşesini yukarı taşıyıp üst kapak sarkma belirtisini azaltmak için de tercih edilebilir.

Yağ Enjeksiyonları

Tüm vücutta uygulanabilen yağ enjeksiyonları göz kapağı özelinde üst kapak kaş birleşim yerinde ve alt kapak burun birleşim yerinde çöküklük olan bireylerde son derece olumlu etki oluşturabilmektedir. Çoğunlukla birden fazla seans gerektiren işlem başka bir başlıkta ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır.

Bir göz kapağı estetiği prosedürünün hangi seçeneğin kullanılacağı, kişinin bireysel ihtiyaçlarına ve plastik cerrahın değerlendirmesine bağlı olarak belirlenir. Hangi tedavi seçeneğinin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için bir plastik cerrahi uzmanına danışmalısınız.