WhatsApp
Bizi Arayın
annelik-estetigi-2
Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Anne estetiği, doğumdan sonra kadının vücudunun şeklini ve görünümünü eski normal haline getirmektir. Birçok kadının hamilelikten sonra vücutlarında olumsuz değişiklikler ortaya çıkar.  Bu değişiklikler en çok göğüslerde karında olmaktadır. Plastik cerrahi de zaten yaygın olarak yapılan düzeltme ameliyatlarından bazıları doğum sonrası oluşan deformiteleri düzeltmek için kombine olarak uygulandığında batılı literatürde “mommy makeover” terimi yerine Türkçede “anne estetiği” adı kullanılır. Her anne bu işlemlere ihtiyaç duymayabilir. Ancak bu ihtiyaçlara günlük pratiğimizde çok sık olarak rastlıyoruz. Anne estetiğini gerçekleştirmek için kullanılan birçok teknik var ve hangi tekniklerin en iyi olduğunu seçerken birçok faktör dikkate alıyoruz:

  • Kişiyi en çok rahatsız eden bölgeler ve sorunlar
  • Kesi yerlerinin nereye yerleştirileceği
  • Önceden var olan sezaryen, karın içi organlarla ilgili yara izleri ve konumları
  • İhtiyaç varsa kullanılacak implant tipi
  • Meme büyütme mi meme dikleştirme mi yoksa ikisi birlikte mi gerekli
  • Varsa çıkarılacak yağların vücudun ihtiyaç duyulan başka bölgelerinde kullanılması; yağ enjeksiyonu
  • Liposuction
  • Abdominoplasti tipi için aşırı cilt miktarı ve yerleşimi
  • Rektus abdominis adı verilen karın kaslarının birbirinden uzak olması durumunda “rektus plikasyonu” işlemi gerekliliği

 

Anne estetiğine labiumlar, vajen ve pubis gibi cinsel organ kısımları ile ilgili işlemler de dahil edilebilmektedir. Bu ksımlarla ilgili bilgilere ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Bu sayfada karın germe ve meme ameliyatı kombinasyonundan oluşan anne estetiği ile ilgili bilinmesi gereken bazı temel bilgileri vereceğiz.

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Doğum sonrası mümkünse emzirme periyodu sona ermiş ve üzerinden bir süre geçmiş olan, yakın zamanda tekrar doğum düşünmeyen, başta karın ve memeler olmak üzere vücudunda gebelik sonrası ortaya çıkmış olan kişinin rahatsızlık duyduğu deformiteler bulunanlar anne estetiği için uygun adaylardır.

Annelik Estetiği İşleminden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çoğu plastik cerrahi ameliyatında olduğu gibi işlem öncesi kan sulandırıcı kullanılmamalı, ağrı kesici, yeşil çay, gıda takviyeleri, vitamin E gibi ürünler tüketilmemelidir. Emziren annelerin emzirme sonlandıktan sonra en az 3-6 geçmesi memelerin son şeklini alması için gereklidir. Ameliyat sonrası genellikle meme ve karında drenler olacaktır. Drenlerden günlük gelen mikar azalınca ve rengi açılınca drenler çıkarılacaktır. Klasik karın germe ameliyatında olduğu gibi bir hafta kadar hafif öne eğik yürüme gereklidir. 3 hafta 24 saat 3 hafta 12 saat korse hem meme hem karın için kullanılmalıdır. Ağrı spor için bir buçuk ay beklemelidir.

Annelik Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Annelik Estetiği Sonrası Ne Zaman İşe ve Sosyal Hayata Dönebilirim?

Ameliyat günü genellikle 3 saat sonra yeme içmeye izin verilir. Sonrasında hemşire yardımı ile yürüme sonrası hastaların yürüyüş yapması teşvik edilir. Ameliyattan bir gün sonra taburcu edilen hastalar dren çekilmesi için takip edilen birkaç gün içinde muayenehaneye çağrılır. Dren çekildikten iki gün sonra duş alabilen hastalar genellikle bir hafta sonra çok yoğun eforlu değil ise günlük işlerine dönebilirler. Yoğun spor için 6 hafta sonrasını beklemelerini isteriz.

Annelik Estetiği İşlem Süresi Ne Kadardır?

Karın germe ve meme büyütme işlemi kombine edildiğinde 4 saat civarında sürmekte olup meme küçültme veya dikleştirme gerekiyorsa bu süre bir miktar uzayabilir.  

Annelik Estetiği İşleminde Hangi Anestezi Kullanılır?

Anne estetiği genel anestezi altında yapılmaktadır.

Annelik Estetiği Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Hemen ameliyat sonrasında sonuç büyük oranda belli olmakla birlikte ödem ve kızarıklıkların gerileyip büyük oranda son halini alması 2 ay civarını bulabilir.